F.A.Q Najczęściej zadawane pytania

Przez wiele lat prowadzenia wypożyczalni samochodów spotkaliśmy się z pewną grupą najczęściej zadawanych pytań. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na najpopularniejsze.

Kiedy warto pomyśleć o krótkoterminowym najmie pojazdu?

Dla firm:    

  • Sporadycznie potrzebujesz auto dla swojego pracownika. W takiej sytuacji nie opłaca się trzymać wielu aut na stałe, korzystniej jest zapłacić za wynajem, za faktyczny czas użytkowania pojazdu. Każdorazowo możesz dostosować pojazd do konkretnego zapotrzebowania.
  • W swojej działalności okazyjnie musisz przewieźć większą ilość towaru. Wtedy warto wynająć auto dostawcze. Utrzymanie takiego pojazdu jest bardzo kosztowne, dlatego wynajem ogranicza koszty przedsięwzięcia do minimum. Bardzo częstą praktyką jest wypożyczenie busa na targi branżowe.
  • Wiele firm działa sezonowo. W okresie zwiększonej ilości pracy najbardziej opłacalne jest wynajęcie samochodu do realizacji określonego projektu.

Dla osób prywatnych:

  • Będąc na wakacjach, szczególnie gdy nasze auto zostało w domu, a my trafiliśmy w warty zwiedzenia region samolotem lub pociągiem.
  • Jeśli nasz samochód uległ uszkodzeniu i w czasie, gdy warsztat zajmuje się jego naprawą, nie chcemy być skazani na komunikację publiczną. Pamiętajmy, że jeśli szkoda powstała z winy innego użytkownika drogi, za wynajem samochodu zastępczego zapłaci OC sprawcy. Nie musimy korzystać z kiepskiego auta proponowanego przez warsztat, możemy wynająć samochód w niezależnej wypożyczalni samochodów, byle był w podobnej klasie.
  • Czasami krótki, okazjonalny wypad czy wakacyjny wyjazd z większą grupą przyjaciół lub rodziną może okazać się tańszy i weselszy jeśli wynajmiemy większy np. 9 osobowy samochód niż jazda dwoma małymi.
  • Jeśli nie posiadamy samochodu a chcemy w kilka osób wyjechać z miasta; koszt 5 biletów kolejowych czy autobusowych może okazać się wyższy niż koszt wynajmu auta. Nie wspominając poczucia niezależności od rozkładów jazdy czy wyznaczonych stacji.
  • Nasz samochód nie wygląda najlepiej a musimy wybrać się na ważne spotkanie i zależy nam na wywarciu dobrego wrażenia.
  • Czeka nas dalsza podróż a nie jesteśmy pewni stanu technicznego naszych czterech kółek.
  • Wystarczy dobrze policzyć, by dojść do wniosku, że nie opłaca się posiadanie własnego auta tylko po to, by sporadycznie wyjechać na łono natury lub w odwiedziny do cioci. Koszty utrzymania samochodu, nawet sporadycznie używanego są poważne. Wchodzą w nie, nie tylko koszty zakupu, ubezpieczenia, ale też niezbędnych serwisów, napraw, ew. opłat parkingowych a przede wszystkim koszt związany z corocznym spadkiem wartości naszego auta (chyba, że mamy zabytek klasy O)..

Kiedy rozpatrzyć wynajem długoterminowy?

  • Prowadzimy firmę; czy nie lepiej skierować środki i siłę roboczą na jej rozwój i zasadnicze działania przedsiębiorstwa, przynoszące określone zyski zamiast wydawać je na zakup czy leasing (depozyt) samochodu.
  • Jeśli wynajmiemy pojazd w najmie długoterminowym odpadną nam niespodziewane koszty związane z naprawami, serwisem, likwidacją szkód komunikacyjnych, utrzymywaniem floty w dobrym stanie technicznym, wymianą opon z letnich na zimowe i odwrotnie, z ich magazynowaniem i z zatrudnianiem fachowców do przeprowadzania tych wszystkich operacji. Nie wspominając o problemach związanych z utrzymywaniem własnej floty zaprzątających głowę szefom, i dekoncentrujących w procesie decyzyjnym.
  • Ceny najmów długoterminowych (1-3 lat) są zdecydowanie niższe niż krótkoterminowych i dostajemy zawsze fakturę w tej samej wysokości. Żadnych niespodzianek.
  • Można w każdym roku jeździć nowym niezawodnym pojazdem i takim jaki w danym momencie rozwoju firmy jest niezbędny. W przypadku leasingu czy kredytu jesteśmy związani z tym konkretnym pojazdem na czas jego trwania, minimum 2-3 lat.

Gdzie szukać ofert wypożyczalni samochodów?

  • najlepiej w intrenecie, informacja jest pełniejsza i zanim zadzwonimy do firmy, (często nawet to nie jest potrzebne – rezerwacje on line) znamy ceny i warunki. Wystarczy w wyszukiwarce http://www.google.pl wpisać np. wypożyczalnia samochodów Wrocław, by uzyskać dostęp do większości stron internetowych wypożyczalni,
  • na internetowych stronach informacyjnych o danym mieście,
  • w książkach telefonicznych pod hasłem – samochody wynajem, choć tu raczej zaglądamy coraz rzadziej i firmy wynajmujące pojazdy coraz mniej inwestują w tą formę reklamy.

Na co zwracać uwagę podczas doboru wypożyczalni?

  • Oczywiście głównym kryterium będzie cena wynajmu samochodu. Warto jednak zastanowić się czy rzeczywiście chcemy tanio czy raczej zależy nam na rozsądnym wydatkowaniu naszych pieniędzy. Pewnie możemy wynająć stary zdezelowany, nie ubezpieczony samochód za bardzo niska cenę i nawet dojechać nim do celu, tylko czy warto podejmować takie ryzyko? W związku z tym po sprawdzeniu ceny warto zapytać o wiek pojazdu ilość przejechanych kilometrów, czy jest na gwarancji i o ubezpieczenia. Pamiętajmy, że we wszystkich wypożyczalniach cena, oprócz klasy auta, zależy także od długości najmu. Dlatego nie pytajmy ile za dobę, tylko ile kosztuje doba, najlepiej określonej klasy pojazdu, przy wynajmie np. 3 lub 14 dni w zależności od naszych potrzeb.
  • Następnym kryterium powinien być całkowity koszt usługi jaką chcemy otrzymać. I tak, jak już wcześniej wspomniałem należy sprawdzić co jest wliczone w cenę najmu (kilometry, ubezpieczenia czy ew. dodatkowy kierowca).
  • Sprawdźmy jaka jest nasza odpowiedzialność w wypadku gdy w wynajmowanym pojeździe nastąpi szkoda z naszej lub cudzej winy. Są wypożyczalnie samochodów, które obciążają klienta nawet jeśli sprawcą szkody był inny użytkownik drogi.
  • Warto zainteresować się procedurą wydawania pojazdu klientowi. Może się zdarzyć, że wyjedziecie z wypożyczalni zadowoleni z szybkiej i bezproblemowej procedury, by po powrocie stanąć przed problemem czy szkoda, którą w zwracanym samochodzie, znalazła obsługa wypożyczalni nastąpiła w czasie kiedy to Wy użytkowaliście pojazd, czy znacznie wcześniej. Domyślam się, że w takim wypadku pożałujecie, że procedura wydawania auta nie trwała 10 minut dłużej i nie został sporządzony protokół wydania pojazdu z naniesionymi nań usterkami.
  • Spytajcie jakie są przewidziane następstwa spóźnienia, by nie zostać zaskoczonym kosztem następnej doby po półgodzinnym spóźnieniu. Są wypożyczalnie dające możliwość nawet kilkugodzinnego spóźnienia bez naliczania stawki dobowej.

Ogólne Warunki Najmu a umowa?

Jak już będziecie zadowoleni z proponowanego samochodu, ceny, ogólnych warunków i dokonacie wyboru wypożyczalni to nie zapomnijcie przeczytać umowy najmu nim wsiądziecie do samochodu, choćby w celu sprawdzenia, czy informacje jakie otrzymaliście są takie jak Ogólne Warunki Najmu. Czasami poznanie ich może być trudne, bo niektóre firmy nie umieszczają ich na swoich stronach a na umowie drukują je bardzo drobnym lub bladym drukiem, albo stosują jedno i drugie. Warto je znać, by móc ich przestrzegać i nie narazić się na dodatkowe koszty.

Co to jest kaucja i czemu służy?

  • Kaucja to kwota, której wpłaty żąda każda wypożyczalnia samochodów. Jej wysokość zależy od wypożyczalni i klasy pojazdu. Np. we Wrocławskich wypożyczalniach waha się miedzy 500,00 a 2000,00 zł.
  • Kaucja jest to zabezpieczenie finansowe na wypadek szkody w wynajmowanym pojeździe, opóźnienie w zwrocie pojazdu, samowolnego przedłużenia najmu, braku paliwa przy zwrocie pojazdu oraz na wypadek szkód na jakie w wyniku niefrasobliwego lub złośliwego działania najemcy mogłaby zostać narażona wypożyczalnia samochodów.

Formy pobierania kaucji?

W sieciowych wypożyczalniach kaucja jest najczęściej dopuszczalna tylko w formie blokady na karcie kredytowej. W lokalnych wypożyczalniach kaucja może być pobrana lub zabezpieczona w różnych formach.  

  • Wpłacona w gotówce; tą formę stosuje niewiele wypożyczalni samochodów. W sytuacji, gdy klient nie posiada karty kredytowej wypożyczalnia może przystać na taką formę. Jednak w takiej sytuacji wiele wypożyczalni żąda wyższej kwoty lub dodatkowych dokumentów uwiarygadniających klienta takich jak np. zaświadczenie o zatrudnieniu czy dokumenty świadczące o prowadzeniu działalności gospodarczej. Trzeba zrozumieć, że dostajecie Państwo do użytkowania rzecz o znacznej wartości i obsługa wypożyczalni chce wiedzieć czy może wam zaufać. Ma to na celu zabezpieczenie się na wypadek szkód, w przypadku których odpowiedzialność klienta wykracza poza ustaloną wysokość kaucji, takich jak np. w wyniku wandalizmu, odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową z uwagi na zaniedbanie klienta lub powstałych w wyniku złamania prawa.
  • Wpłacona przelewem; najczęściej stosowana w stosunku do wiarygodnych firm i klientów. W takim wypadku wiadomo, że na podstawie umowy najmu można będzie dochodzić zadośćuczynienia za szkody wykraczające powyżej wysokości kaucji w przypadkach, jak wyżej.

Na czym polega blokada kaucji na koncie karty kredytowej?

  • Blokowanie kaucji nie powoduje żadnego ruchu finansowego na koncie karty klienta i nie obciąża go. Środki w wysokości kwoty kaucji przestają być dostępne dla klienta na czas najmu pojazdu. Odbywa się to na dwa sposoby, za pomocą terminalu do obsługi kart kredytowych lub głosowo za pomocą telefonu i urządzenia do kopiowania danych z karty, popularnie zwanego żelazkiem.
  • Upewnijmy się czy karta, którą posiadamy jest kartą kredytową, z przyznaną linia kredytową przez bank. Ludzie często mylą karty płatnicze z kredytowymi i po przyjeździe do wypożyczalni okazuje się, że karta nie nadaje się do zrobienia blokady zwanej pre-autoryzacją.
  • Jeśli jesteście pewni, ze karta, którą posiadacie to tzw. kredytówka a nie płatnicza to warto sprawdzić jaki pozostał nam na niej limit i czy wystarczy na kaucję.

Zalety kaucja blokowanej na karcie kredytowej?

  • najczęściej stosowane zabezpieczenie. Poza wygodą niesie wymierne korzyści dla klienta. Często z kartą związane są dodatkowe ubezpieczenia na wypadek szkody w wynajmowanym pojeździe; w takim wypadku jesteśmy całkowicie zwolnieni z odpowiedzialności za szkody.
  • Fakt posiadania karty ułatwia procedurę wynajmu auta, bo można zrobić rezerwację przez internet, można przedłużyć najem bez konieczności zjawiania się w biurze.
  • Posiadanie karty kredytowej (nie mylić z płatniczą) uwiarygadnia klienta i jeśli ją posiadacie to mało prawdopodobne byście spotkali się z odmową wynajmu pojazdu.
  • Jest jeszcze jeden ważny aspekt stanowiący o wyższości zabezpieczenia w takiej formie; w wielu wypożyczalniach samochodów możemy oddać pojazd po godzinach jej pracy i nie musimy wracać później po odbiór kaucji. Wypożyczalnia samochodów zwolni blokadę bez potrzeby naszej obecności.
  • W miarę jak wzrasta ilość kart kredytowych na rynku, coraz mniej wypożyczalni chce ponosić ryzyko wynajmu pojazdu osobie, która karty nie posiada.

Jak wygląda zwrot kaucji?

Oczywistym warunkiem zwrotu kaucji w całości jest oddanie wynajmowanego pojazdu w określonym umową czasie i w stanie w jakim został wydany najemcy.  

  • Kaucja w formie blokady na karcie kredytowej zostaje zwolniona po zakończeniu najmu, bez obecności klienta.
  • zwrot kaucji w formie gotówkowej lub przelewowej następuje po zwrocie wynajmowanego pojazdu. Zwrot kaucji gotówkowej wymaga obecności klienta co może powodować konieczność ponownej wizyty w wypożyczalni, gdy zwrócimy wynajmowany pojazd poza godzinami pracy, po zmierzchu lub bardzo brudny. Obsługa wypożyczalni musi mieć możliwość inspekcji pojazdu.